پذیرش دندان پزشکی 1401

علاقمندان به رشته دندانپزشکی برای ورود به دانشگاه های برتر رشته دندانپزشکی می توانند با مشاوران ما تماس بگیرند تا راه ورود را برایشان هموار کنیم.

ورود به رشته دندانپزشکی روزانه دانشگاه دولتی ، دانشگاه آزاد ، پیام نور ، علمی کاربردی و … 

به رشته معتبر و حرفه ای دندانپزشکی وارد شوید و درآمد بالا دست یابید .

دندان پزشکی شاخص ترین رشته کنکور تجربی است و قبولی در آن رتبه های بسیار بهتری از پزشکی و داروسازی است.  دلیل آن نیز مشخص است، شما در رشته دندانپزشکی بسیار زودتر و همچنین راحت تر از سایر رشته ها و به در آمد های بیشتری خواهید رسید. 

پذیرش دندانپزشکی

یکی از مهم‌ترین و چالش برانگیزترین دوراهی‌ها در انتخاب رشته کنکور و انتخاب هدف و شغل آینده، انتخاب بین علاقه و بازار کار است. یکی از سوالات مهمی که همه ما از دوران مدرسه با آن مواجه هستیم، پاسخ به سوال علم بهتر است یا ثروت بوده و همیشه به نوعی ما را وادار به فکر کردن بیش‌تر کرده است.

رشته دندان‌پزشکی، از 6 سال تحصیلی با عنوان دکتری پیوسته تشکیل شده است که در مجموع، دانشجویان در طی این 6 سال باید 217 واحد درسی را بگذرانند. این رشته در دانشگاه‌های دولتی، پردیس خودگردان و آزاد اسلامی ارائه می‌شود که از بهترین دانشگاه‌ها برای این رشته می‌توان به دانشگاه‌های زیر اشاه کرد:

دندانپزشکی یک علم تخصصی است که وظیفه آن حفظ سلامت دهان و دندان است.

این علم می‌توان از بسیاری از بیماری‌ها در مرحله اولیه اطلاع پیدا کند و آنها را درمان کند و از پیشرفت آن جلوگیری کند.

دندانپزشکی

نحوه پذیرش رشته دندان‌پزشکی در کنکور :

پذیرش رشته دندان‌پزشکی به صورت ناحیه‌ای و بومی است. همه این ناحیه‌ها در دفترچه انتخاب رشته سازمان سنجش درج می‌شوند، اما با یک مثال بیش‌تر متوجه خواهید شد. شما سه استان یزد، چهارمحال و بختیاری و اصفهان را اگر در نظر بگیرید، این سه استان و شهرهای آن در یک ناحیه محسوب می‌شوند.

ظرفیتی که به رشته‌های دارای پذیرش ناحیه‌ای بومی اختصاص می‌یابد، به صورتی است که بعنوان مثال اگر دانشگاهی ظرفیتی معادل جذب 60 دانشجو داشته باشد، 30 نفر دختر خواهد بود و 30 نفر پسر، فقط 60 درصد از آن ناحیه پذیرفته خواهند شد و 40 درصد بقیه از آن ناحیه نخواهند بود. در واقع 36 نفر از 60 نفر بومی آن ناحیه و 24 نفر باقی مانده از نواحی دیگر خواهند بود.

رشته دندان‌پزشکی در کدام دانشگاه‌ها ارائه می‌شود ؟

همان‌طور که می‌دانید، بعد از رشته پزشکی، رشته دندان‌پزشکی دومین رشته پرطرفدار از رشته‌های علوم تجربی است و هرساله داوطلبین بسیاری به رقابت با یکدیگر می‌پردازند تا صندلی‌ها را از آن خود کنند. طبق دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری علوم تجربی، پذیرش در رشته دندان‌پزشکی در دانشگاه‌های دولتی روزانه و پردیس خودگردان صورت می‌گیرد. ناگفته نماند که دانشگاه آزاد اسلامی نیز پذیرش در رشته دندان‌ را امکان‌پذیر کرده است. پس در کل رشته دندان در دانشگاه‌های زیر ارائه می‌گردد:

میزان شهریه در هر یک از دوره‌های دانشگاه‌های مختلف :

میزان شهریه برای دانشگاه آزاد در حدود 13 میلیون إلی 16  میلیون برای هر ترم خواهد بود؛ همچنین میزان شهریه در دانشگاه‌های پردیس به صورت 18 یا 20 میلیون إلی 22 یا 25 میلیون برای هر ترم تحصیلی خواهد بود که البته میزان شهریه در هر دانشگاه بسته به شهر، نوع دانشگاه، میزان واحدهای انتخابی، داشتن خوابگاه و … بین مبلغ‌های گفته شده، متغیر خواهد بود.

درآمد رشته دندان‌ پزشکی

در شرایط فعلی جامعه ما، دندان‌پزشکی یکی از مشاغلی است که به داشتن درآمد بالا مشهور شده است. البته درآمد دندان‌پزشکان با توجه به محل و شرایط کار آن‌ها متفاوت خواهد بود. آن‌هایی که در بخش دولتی کار می‌کنند، مطابق با قوانین پرداخت دولتی حقوق دریافت خواهند کرد. دندان‌پزشکانی که در کلینیک‌های خصوصی کار می‌کنند، معمولأ درآمد بالاتری دارند.

در کلینیک‌ها معمولأ روال به این صورت است که دندان‌پزشک یک حقوق ثابت داشته و به ازای هر بیمار نیز درصدی دریافت می‌کند. دندان‌پزشکان مستقل که دارای مطب شخصی هستند، با توجه به برخی عوامل از جمله محل مطب، مهارت و تخصص، میزان فعالیت و … درآمدهای متفاوتی دارند. البته معمولأ یک دندان‌پزشک خوب در مطب شخصی درآمد بالاتری نسبت به کار در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های خصوصی دارد و آنچه شما از درآمد بالا دندان‌پزشکی می‌شنوید، معمولأ مختص این گروه است.

در کنار این موارد باید توجه داشت که هزینه تأسیس و راه‌اندازی مطب دندان‌پزشکی که شامل هزینه‌های خرید تجهیزات، وسایل و و مواد دندان‌پزشکی بعلاوه خرید یا اجاره مکانی مناسب برای مطب می‌باشد، نسبتأ بالا است. اما در صورت موفقیت و داشتن تعداد زیاد بیمار، این هزینه‌ها در مدت نه چندان زیادی جبران شده و به سوددهی می‌رسند.

اما میانگین درآمد یک دندان‌پزشک می‌تواند در ماه بین 50 تا 60 میلیون تومان باشد. البته چندی پیش طبق گزارش رسانه‌ها و خبرگزاری های معتبر، خبر درآمد 300 میلیون تومانی بعضی از کلینیک‌های دندان‌پزشکی به گوش خورد که طبق گفته آن‌ها سود خالص آن‌ها 300 میلیون بوده.

شرایط ادامه تحصیل در خارج از کشور

شرایط ادامه تحصیل در خارج از کشور

تحصیل در کشور آلمان

رشته دندان‌پزشکی در آلمان

تحصیل در کشور آلمان

کشور آلمان یکی از ارزان‎‌ترین کشورها برای تحصیل در رشته دندان‌پزشکی شمرده می‌شود. اما هر کشور شرایط خاص خود را برای پذیرش دانشجو دارد که این شرایط برای کشور آلمان عبارتند از:
• داشتن مدرک زبان آلمانی سطح B2 یا C1، دارا بودن سطح علمی قوی و مهارت‌های زبانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
• شرکت در دوره‌های زبان کالج‌های آلمان، کسانی که فاقد مدرک زبان فوق باشند، می‌توانند با هزینه مبلغی معادل 4000 تا 5000 یورو در دوره‌های زبان شرکت کرده و برای پذیرش آماده شوند.
• هزینه‌های زندگی در آلمان در مقایسه با کشورهای دیگر ارزان بوده و حدود مبلغی مابین 670 یورو می‌باشد، کسانی که در تأمین هزینه‌ها با مشکل مواجه باشند، می‌توانند با کارهای دانشجویی پاره وقت که دانشگاه در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد، در جهت تأمین هزینه‌های خود به اشتغال بپردازند.

تحصیل در کشور کانادا

رشته دندان‌پزشکی در کانادا

تحصیل در کشور کانادا

کشور کانادا با فراهم نمودن شرایطی باعث شده تا پزشکان و دندان‌پزشکان بتوانند به راحتی در مطب شخصی خود و یا بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی مشغول به کار شوند، به همین دلیل بسیاری از افراد در ایران نیز خواستار مهاجرت به این کشور برای تحصیل یا اقامت دائم می‌باشند.

  • افرادی که می‌خواهند در رشته‌ دندان‌پزشکی در کانادا تحصیل کنند، در مرحله اول باید ۲ تا ۴ سال در یکی از دانشگاه‌های این کشور، در رشته‌های مرتبط با پزشکی هم‌چون علوم تجربی، زیست‌شناسی، روان‌شناسی و … تحصیل کرده و مدرک لیسانس این رشته‌ها را دریافت کنند.
  • در مرحله بعدی باید در آزمونی تحت عنوان MCAT که اختصار شده عبارت آزمون سراسری پزشکی است شرکت کنند.

زبان تحصیل در کانادا بستگی به دانشگاه انتخابی متقاضیان دارد. پس از گذراندن این مرحله و در صورت قبولی در این آزمون، ورود به دندان‌پزشکی برای افراد امکان پذیر می‌شود. تحصیل دندان‌پزشکی در این کشور ۴ تا ۶ سال زمان می‌برد و از جمله شروط اخذ پذیرش از دانشگاه دندان‌پزشکی کانادا، داشتن معدل حداقل ۱۵ برای مقاطع دیپلم و پیش‌دانشگاهی (نظام قدیم) و همچنین داشتن مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل ۶.۵ است.

آن دسته از متقاضیان تحصیل دندان‌پزشکی در کانادا که مدرک زبان انگلیسی ندارند، ابتدا باید در دوره‌های آموزشی زبان در دانشگاه و یا کالج‌های زبان در کانادا شرکت کنند.

محدودیت پذیرش برای تحصیل رشته دندان‌پزشکی، در تمامی دانشگاه‌های کانادا وجود دارد و آن دسته از داوطلبانی که رزومه تحصیلی قابل توجه و همچنین مدرک زبان معتبر داشته باشند، از شانس بیش‌تری برای دریافت پذیرش از دانشگاه مربوطه برخوردار خواهند بود.

تحصیل در کشور ترکیه

رشته دندان‌پزشکی در ترکیه

تحصیل در کشور ترکیه

دانشگاه‌های دندان‌پزشکی ترکیه که زمینه تحصیل رایگان را برای دانشجویان بین‌الملل فراهم می‌کنند، در لیست برترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند و مدارک آن‌ها از اعتبار جهانی برخوردار است. از جمله این دانشگاه‌ها می‌توان دانشگاه بزرگ حاجت تپه ترکیه را نام برد. دانشجویان با برخورداری از بورسیه‌های تحصیلی می‌توانند تا حد زیادی از هزینه‌های تحصیل در ترکیه را تأمین کنند.

بورسیه‌های دندان‌پزشکی ترکیه، هزینه‌های شهریه و خوابگاه دانشجویی و بیمه دانشجویان را پوشش می‌دهد. هزینه تحصیل دندان‌پزشکی در دانشگاه‌های خصوصی این کشور سالانه در حدود 20 هزار دلار می‌باشد. هزینه تحصیل دندان‌پزشکی در دانشگاه‌های دولتی ترکیه سالانه در حدود 2 هزار دلار می‌باشد، این مبلغ برای ایرانی‌ها کم‌تر و در حدود ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار است.

رای به این مطلب
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید