آزمون پذیرش دستیار دوره‌های تکمیلی تخصصی

آزمون

آزمون پذیرش دستیار دوره‌های تکمیلی تخصصی ۱۲ خرداد برگزار می‌شود.

مرحله کتبی آزمون پذیرش دستیار در دوره‌های تکمیلی تخصصی ( فلوشیپ) سال ۱۴۰۱، بر اساس مصوبات شورای آموزش پزشکی و تخصصی به صورت کاغذی و غیرمتمرکز و در برخی موارد به صورت الکترونیک توسط دانشگاه‌های مجری برنامه‌های آموزشی فلوشیپ ساعت ۹ صبح پنجشنبه ۱۲ خرداد ۱۴۰۱ برگزار می‌شود.

  • کارت ورود به جلسه آزمون فلوشیپ در ۱۰ و ۱۱ خردادماه از طریق مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور توزیع می‌شود.
  • محل برگزاری آزمون کتبی هنگام توزیع کار توسط دانشگاه‌های مجری برنامه آموزشی به اطلاع داوطلبان رسانده خواهد شد.
  • نتایج بررسی اعتراضات آزمون کتبی ۱۳ خرداد ماه از طریق دانشگاه متولی برگزاری آزمون اعلام خواهد شد.
  • مرحله شفاهی این آزمون برای تمامی رشته خود از ۱۶ تا ۱۸ خرداد ۱۴۰۱ برگزار خواهد شد. در صورت نیاز امکان ادامه فرآیند برگزاری مرحله شفاهی آزمون از ۲۱ تا ۲۳ خرداد ماه وجود دارد.

 

فلوشیپ (fellowship) که به معنی کمک هزینه تحصیلی می باشد، در رشته های علوم پزشکی از آن با نام دوره تکمیلی تخصصی یاد می شود، در نتیجه از جمله دوره های تحصیلی تکمیلی رشته های پزشکی و دندان پزشکی به شمار می رود. فلوشیپ دوره ای است که دانشجویان رشته های پزشکی و دندانپزشکی پس از فارغ التحصیل شدن و گرفتن مدرک تخصص مجاز به گذراندن آن می شوند.

مهارت های عملی و تجربی پزشکان در طی این دوره افزایش پیدا کرده و ضمن قوی نمودن رزومه کاری خود، با کسب تجربه بیشتر و کامل تر می توانند حضور بسیار موثرتری را در امر درمان و زمینه شغلی خود داشته باشند. در واقع کسانی که می خواهند اطلاعات خود را در خصوص رشته تحصیلی خود به بالاترین حد برسانند و با انجام کارهای تحقیقاتی، مهارت خود را افزایش دهند، می بایست در دوره های تکمیلی فلوشیپ شرکت کنند.

بسیاری از فلوشیپ ها بر اساس سوابق تحصیلی دانشجویان ارائه می شوند و با اینکه مدت زمان گذراندن دوره فلوشیپ به نظر استاد بستگی دارد اما معمولا از چند ماه تا حداکثر 2 سال طول می کشد.به طور معمول برای هر رشته تخصصی پزشکی در چند موضوع عمده، دوره های فلوشیپی در نظر گرفته می شود که پس از اتمام دوره مورد نظر، می توانند گواهی فلوشیپ آن را دریافت نمایند.

برای مثال رشته تخصصی بیهوشی دارای پنج رشته تکمیلی تخصصی (فلوشیپ) با عناوین بیهوشی کودکان، بیهوشی قلب، بیهوشی مغز و اعصاب، درد و بیهوشی پیوند اعضای داخلی شکم می باشد که متخصصان واجد شرایط می توانند با نام نویسی در زمان مقرر، در دوره مورد نظر خود شرکت کرده و دانشنامه خود را در پایان اخذ نمایند.

 

 

 

رای به این مطلب
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید