کنکور 1402 و تاثیر 60 درصدی معدل

کنکور 1402

کنکور 1402 و تاثیر 60 درصدی معدل

شاید در بسیاری از خبرگزاری‌ها خبر از تغییرات کنکور 1402 را شنیده باشید. بلاخره بعد از چند سال با برگزاری انواع جلسات و سمینارها سازمان سنجش تصمیم گرفت تغییرات لازم و قطعی را اعمال نماید.

البته ناگفته نماند که تمامی این تغییرات زیر سایه سیاست و مقرارات مرتبط با سنجش و همچنین پذیرش داوطلبان انجام شده است که با پیشنهاد مشترک از سوی وزارت علوم تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین وزارت آموزش و پرورش انجام شده است.

در این مقاله مختصر سعی شده است در مورد کنکور 1402 و تغییرات اعمال شده از جمله :

  • حذف دروس عمومی از کنکور 1402
  • تاثیر 60 درصدی معدل
  • برگزاری کنکور در دو مرحله

نکات کلیدی  را ارائه دهیم.

سوال اینجاست که این 60 درصد معدل دقیقا به کدام معدل اشاره دارد که در ادامه به این موضوع مهم اشاره خواهیم کرد.

کنکور 1402 : سابقه تحصیلی

کنکور 1402

سابقه تحصیلی در واقع شامل یک سری از نمرات مرتبط با دروس عمومی و تخصصی است که در سیستم تحصیلی جدید شامل سال آخر دوره متوسطه می‌باشد و همچنین دیپلم و پیش دانشگاهی سیستم آموزشی گذشته است.

امتحانات این دوره‌ها به صورت سراسری و نهایی مطابق با سنجش استاندارد آموزش و پرورش برگزار شده‌اند.

آزمون اختصاصی

کنکور اختصاصی 1402 شامل دروسی کاملا اختصاصی از رشته‌های تحصیلی مرتبط است که در سه سال آخر دوره دوم متوسطه توسط وزارت آموزش و پرورش تهیه و تدوین یافته‌اند و از سوی سنجش مورد تایید هستند.

تاثیر 60 درصدی معدل امتحانات نهایی دوازدهم

تاثیر 60 درصدی معدل امتحانات نهایی دوازدهم در کنکور 1402 کاملا قطعی شده است که 40 درصد باقی مانده مرتبط با آزمون کنکور است که داوطلبان به وقت این آزمون نمرات را به میزان دانش حاصل شده کسب خواهند کرد.

معاون خط مشی‌گذاری ستاد علم و فناوری شورای انقلاب فرهنگی آقای دکتر ابراهیم سوزنچی کاشانی در ارتباط با میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1402 از میزان تاثیر امتحانات پایه یازدهم و امتحانات نهایی پایه دوزادهم در اولین نشست‌های مرتبط با تاثیر معدل را بیان کرد.

اما در نهایت این تاثیر امتحانات نهایی پایه دوازدهم دوره متوسطه است که در نمره کل داوطلب تاثیر‌گذار خواهد بود.

البته این تاثیر در کنکور 1401 هم لحاظ شده است اما به صورت مثبت خواهد بود که این تاثیر در کنکور 1402 به بعد 60 درصد به صورت قطعی افزایش خواهد یافت.

بدین صورت که امتحانات نهایی سال یازدهم در کنکور 1403 و تاثیر معدل امتحانات نهایی سال دهم در کنکور 1404 قطعی خواهد شد. بنابراین سرنوشت داوطلب در 4 ساعت رقم نخواهد خورد و استرس را تا سر حد ممکن کاهش خواهد داد.

البته باید خاطر نشان کرد که تا فرا رسیدن کنکور سال آینده تمامی مشکلات و ابهامات پیرامون طرح و همچنین تصحیح سوالات امتحانات نهایی حل خواهد شد.

کنکور 1402 و حذف دروس عمومی

کنکور 1402

شاید نکته قابل توجه در کنکور 1402 بعد از تاثیر 60 درصدی معدل حذف دروس عمومی باشد. دروس عمومی در این سال‌ها بخشی از استرس داوطلبان را در بر داشته است و از طرفی تاثیر بسیار زیادی هم در نمره نهایی آزمون به خود اختصاص داده می‌شد.

بنابراین طبیعی بود که دواطلب نسبت به این دروس حساسیت داشته باشد و نیاز به زمان بیشتری برای مطالعه آن‌ها اختصاص دهد.

اما از کنکور 1402 به بعد دروس عمومی حذف می‌شوند و بهتر می‌توان بر دروس اختصاصی تمرکز کرد، سوالات را باکیفیت بهتر و عمقی‌تر مطرح کرد.

همچنین داوطلبان بهتر می‌توانند تمرکز کنند و وقت بیشتر و منصفانه‌تری را برای این سوالات اختصاص دهند. البته که در سنجش و پذیرش نهایی داوطلب هم بی‌تاثیر نخواهد بود.

با سهیم کردن   60 درصد معدل این امکان برای همه دانش آموزان از سراسر کشور فراهم می‌شود که بتوانند از امکانات دانشگاه‌ها معتبر بهره ببرند. چرا که آزمون فعلی بیشتر از آنکه بر سنجش علمی مخاطب متمرکز باشد بر مهارت تست زنی است یعنی بیشتر باید وقت خود را صرف کلاس‌های تست زنی و مهارت‌های اینگونه صرف کنند که در این صورت اچحاف حقوق تساوی را در کنکور شاهد خواهیم بود

اما با اختصاص دادن نمرات دروس نهایی سال دوازدهم که به صورت استاندارد طرح و بررسی می‌شوند، شرایط تحصیل یکسان برای همگی تا حد ممکن فراهم خواهد شد.

آقای سوزنچی به برگزاری امتحانات نهایی هر چه دقیق‌تر با استاندارد بالا تاکید کرد و اذعان کردند که ستاد راهبردی نقشه جامع علمی کشور نظارت و راهبرد امتحانات نهایی را بر عهده خواهد داشت.

برگزاری کنکور 1402 در دو مرحله

شاید بهترین و لذت بخش‌ترین خبر در مورد کنکور 1402 بگزاری در دو مرحله باشد، یعنی کنکور دو بار در سال برگزار خواهد شد. اینگونه یک دانش آموز یا داوطلب دچار استرس نمی‌شود که اگر نتواند به موقع به آزمون برسد یا اتفاقی بیفتد، دیگر تا سال آینده نمی‌تواند کنکور بدهد.

بنابراین از سال 1402 کنکور در طی دو مرحله برگزار خواهد شد.

کنکور 1402 و دواطلبان قدیم

در بسیاری از مواقع وقتی سخن از تغییرات کنکور سراسری به میان می‌آید، داوطلبان قدیم دچار نگرانی می‌شوند که با این اوصاف تکلیف آن‌ها چه خواهد شد.

در جواب این سوال باید گفت که دیپلم نظام قدیم برای داوطلبان در نظر گرفته می‌شود و در ارتباط با منابع کنکور هم از کتاب‌های نظام جدید باید استفاده کنند.

رای به این مطلب
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید