بیست درصد افزایش پذیرش رشته پزشکی به صورت قطعی از سال 1402

بیست درصد افزایش پذیرش رشته پزشکی به صورت قطعی از سال 1402

بیست درصد افزایش پذیرش رشته‌ پزشکی در دستور کار شورای انقلاب فرهنگی قرار گرفته بود که به صورت قطعی مورد تایید واقع شد.

پزشکی رشته مورد علاقه بسیاری از داوطلبان کنکور تجربی محسوب می‌شود که سالانه بسیاری از داوطلبان در آرزوی قبولی این رشته درس می‌خوانند، آزمون آزمایشی شرکت می‌کنند، ساعت‌های متمادی در کتابخانه‌ها به سر می‌برند، از تفریح و سرگرمی‌های مورد علاقه خود کناره‌گیری می‌کنند و خلاصه مشقت‌های زیادی را تخمل می‌کنند تا درصد قبولی در این رشته را افزایش دهند.

اما با توجه به ظرفیت‌های محدود امکان قبولی برای همه داوطلبان وجود ندارد، بنابراین گاهی به نقطه نا امیدی می‌رسند و در برخی از موراد انگیزه مطالعه و ادامه تحصیل به شدت کاهش می‌یابد.

همان طور که گفته شد شورای انقلاب فرهنگی چندی پیش با پیشنهاد بیست درصد افزایش قبولی رشته‌ پزشکی طرحی را ارائه داد که به دنبال پیگیری‌ها و نشست‌های اخیر این طرح در دی ماه سال گذشته به تصویب رسید.

در ادامه به بخشی از مصاحبه دبیر شورای انقلاب فرهنگی جناب آقای سعید رضا عاملی  به صورت مختصر می‌پردازیم.

بیست در صد افزایش پذیرش رشته‌  پزشکی

بیست درصد افزایش پذیرش رشته پزشکی

طی جلسه‌ای که شورای عالی انقلاب فرهنگی به دبیری آقای سعید رضا عاملی برگزار شد، افزایش ظرفیت رشته پزشکی مورد طرح این شورا واقع شد و در نهایت به تصویب نهایی رسید.

طی جلسه ای که جناب عاملی با وزیر بهداشت و سایر مسئولان داشته‌اند، تصویب شد که به مدت 4 سال بیست درصد افزایش رشته پزشکی مورد اجرا و ارزیابی واقع شود.

یعنی هر سال  نسبت به سال قبل افزایش رشته پزشکی به میزان بیست درصد انجام شود.

بیست درصد افزایش پذیرش رشته پزشکی : شامل دوره عمومی و تخصص

نکته قابل تامل پیرامون جزییات افزایش پذیرش رشته پزشکی این است که به مناطق محروم هم اختصاص دارد و این شرایط به صورت عموم برای کسانی که علاقه به خواندن رشته پزشکی را دارند، فراهم شده است.

در این جلسه شورا عنوان بیست درصد افزایش پذیرش رشته پزشکی هم در دوره عمومی و هم در دوره تخصص مطرح شده است که با هیچگونه مخالفتی همراه نبوده است به این دلیل که کمبود پزشک در کشور را داریم و برای این کمبود و جبران خسارات در سال‌های نزدیک باید این طرح مطرح و مورد بررسی قرار می‌گرفت.

ضرورت بیست درصد  افزایش پذیرش رشته پزشکی در سال‌های اخیر

طبق برآوردی که در مورد رشته پزشکی در سال‌های اخیر انجام شده است، تنها یک درصد از داوطلبین موفق به کسب رشته پزشکی می‌شوند و این نوعی زنگ خطر برای جامعه پزشکی و حتی سلامت مردم است و از طرفی کاهش انگیزه مطالعه و ادامه تحصیل دانش آموزان که اکثر آن‌ها برای موفقیت پزشکی کنکور شرکت می‌کنند و تمامی مشقت‌های درس خواندن را به دوش می‌کشند.

در این میان امضای قطعی طرح بیست درصد افزایش پذیرش رشته پزشکی می‌تواند یک نوع محرک در سیستم تحصیلی دانش‌آموزان کشور باشد و نوعی هدف‌گذاری اثر بخش در سیستم سلامت و پزشکی جامعه  محسوب شود.

معضل کمبود پزشک در کشور

همانطور که گفته شد ما با معضل کاهش پزشک مخصوصا در مناطق محروم مواجه هستیم و در برخی از مناطق پزشک باید مسافتی بیش از سیصد یا چهارصد کیلومتر را طی کند تا به منطقه مورد نظر برسد و در این میان به موقع رسیدن پزشک و دسترسی بیمار به پزشک جز مواردی است که گاهی به از دست دادن جان بیمار می‌انجامد و در برخی از موارد هم شامل محدودیت های در انجام وظایف پزشک می‌شود.

بنابراین بیست درصد افزایش پذیرش رشته پزشکی می‌تواند قدمی موثر در جهت انگیزه تحصیلی داوطلبان کنکور باشد و همچنین رشدی موثر برای سلامت  و بهبودی رفاه حال جامعه  را به دنبال خواهد داشت که در کنار آن مزیت‌های چون افزایش سایر رشته‌های پزشکی و قبولی در رشته‌های دانشگاهی اتفاق خواهد افتاد.

 

 

 

رای به این مطلب
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید