درمان عفونت خون با استفاده از 1 روش موثر از نانو ذرات

درمان عفونت خون

درمان عفونت خون با استفاده از 1 روش موثر از نانو ذرات

درمان عفونت خون در بسیاری از مواقع با مشکلاتی همراه است که حتی به قیمت جان بیمار تمام می‌شود. عفونت خون یا سپسیس نوعی بیماری است که با ورود یک نوع باکتری و یا هر نوع عامل عفونی بروز پیدا می‌کند و سیستم ایمنی به صورت غیرمعمول به عفونت وارد شده در بدن واکنش نشان می‌دهد.

در این مقاله از سایت دانشما قصد داریم ابتدا در مورد بیماری سپسیس توضیحاتی را ارائه دهیم؛

 • بیماری سپسیس چیست
 • چه علائمی به همراه دارد
 • چقدر خطرناک است

و سپس به روش درمان عفونت خون به کمک نانو ذرات بپردازیم.

درمان عفونت خون : عفونت خون چیست

عفونت خون یک نوع واکنش غیر معمول از سوی سیستم ایمنی بدن به باکتری یا قارچ و هر نوع عامل عفونی است که تا حد زیادی طاقت فرسا و دردناک است.

به دنبال این واکنش شدید حجم زیادی از مواد شیمایی وارد جریان خون می‌شود و ما با التهابات و یا حتی مسدود شدن اندام‌ها و پیشگیری از ورود خون به سایر ارگان‌های بدن مواجه می‌شویم.

عفونت خونی می‌تواند در هر یک از اعضای بدن اتفاق بیفتد و درمان عفونت خون را با مشکل مواجه کند. وقتی عفوت صورت بگیرد، یک سری ترشحات وارد خون می‌شوند و ممکن است به دنبال این وضعیت انتقال  خون سالم به همراه اکسیژن به سایر اندام‌ها مثل کبد، قلب و یا کلیه‌ها مسدود شوند و حتی ممکن است با از کار افتادن این اعضا مواجه شویم.

این نوع بیماری محدودیت سنی ندارد و امکان دارد، در هر سن و وضعیتی اتفاق بیفتد، مخصوصا افراد مسن یا کسانی که بیماری‌های مزمن دارند، بیشتر در خطر هستند.

علائم بیماری سپسیس

درمان عفونت خونی

هر نوع بیماری با یک سری علائم همراه است که ممکن است در برخی از افراد تنها چند عامل بروز پیدا کند. اما اگر علائم آن را بدانیم شاید درمان عفونت خون با شرایط بهتری انجام شود.

علائم بیماری سپسیس عبارتند از :

 • تب و لرز
 • ضربان شدید قلب
 • تنگی نفس
 • گیجی
 • خستگی شدید همراه با ضعف
 • تغییر رنگ پوست
 • اسهال
 • کاهش دمای بدن
 • ادرار پایین تر از حد معمول و طبیعی

درمان  عفونت خون : میزان خطر

درمان عفونت خون
3D render of gold nanoparticle-mediated hyperthermia of cancer cells induced by visible. or near infrared laser

همانطور که گفته شد، اگر درمان عفونت خون به موقع انجام نشود، سرعت این بیماری آنقدر بالا است که در مدت زمان اندکی می‌تواند به سایر اعضای بدن مثل مغز، ریه، کبد و یا کلیه‌ها آسیب وارد کند.

این آسیب به خاطر عدم ارسال خون اکسیژن‌دار به اعضای بدن است. تمامی ارگان‌های بدن نیازمند تغذیه به وسیله خون هستند. اگر حتی برای مدت کوتاهی تغذیه آن‌ها به تعویق بیفتد، با گرفتگی عروقی و قلبی و حتی مغزی مواجه  می‌شوند.

برای همین در برخی از موارد با قطع عضو یا مرگ بیمار  رو به رو می‌شویم.

درمان عفونت خون با استفاده از نانو ذرات

خوشبختانه محققان با کشف روش‌های جدید از طریق نانو ذرات به راه‌های اثربخشی برای درمان عفونت خون دست پیدا کرده‌اند.

درمان عفونت خون به روش سنتی از طریق پلی میکسیس B که یک آنتی بیوتیک سنتی می‌باشد، صورت می‌گرفت که با تزریق آن اندوتوکسین‌هایی که باعث ایجاد سپسیس می‌شدند، آن‌ها را غیرفعال می‌کرد.

اما  با تحقیقات متعدد متوجه شدند کاربرد این نوع آنتی بیوتیک در طولانی مدت برای سیستمیک بدن مضر است.

در ادامه محققان با کمک فرمول‌هایی طراحی شده از طریق نانو ذرات توانستند،  پلی میکسیس B  را با محدود کردن سمیت بدون آنکه توانایی خود را بر آندوتوکسین‌ها از دست بدهد، به کارایی بالایی ارتقا دهند.

این نانوذرات در حال حاضر بیشتر در مرحله آزمایشگاهی هستند و تیم تحقیقات پردو به این نتیجه رسیده است که درمان عفونت خون به کمک نانو ذرات با خبرهای خوبی همراه است که می‌تواند سالانه جان میلیون‌ها انسان را از مرگ و همچنین قطع عضو نجات دهد.

بنیاد تحقیقات پردو یکی از قوی‌ترین و بزرگترین موسسات تحقیقاتی در بین دانشگاه‌های مطرح امریکا است که در زمینه درمان عفونت خون گام‌های موثری برداشته است.

رای به این مطلب
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید