پزشکی بدون کنکور 1401 : شرایط در دانشگاه‌های ایران

پزشکی بدون کنکور

پزشکی بدون کنکور 1401 : شرایط در دانشگاه‌های ایران

پزشکی بدون کنکور در کشور ایران هنوز امکان‌پذیر نیست. در برخی از مواقع بر اساس شایعاتی که مشخص نیست سرنخ آن به کجا می‌رسد، اطلاعات غلطی مبنی بر قبولی پزشکی بدون کنکور شنیده می‌شود که دل سپردن به این شایعات اصلا کار درستی نیست.

البته برخی از رشته‌های پیراپزشکی موجود هستند که بدون کنکور پذیرش دارند اما تنها در مقطع کاردانی و در مقاطع بالاتر مثل کارشناسی و کارشناسی ارشد  ممکن نیست.

در این مقاله از سایت دانشما قصد داریم به ناگفته‌های پیرامون پزشکی بدون کنکور در سال 1401 بپردازیم که مطالعه آن خالی از لطف نخواهد بود.

پزشکی بدون کنکور در دانشگاه‌های ایران

پزشکی بدون کنکور

شنیدن این خبر یعنی قبولی پزشکی بدون کنکور در ایران شاید کمی عجیب همراه با شگفتی باشد، چون تاکنون این نوع اقدام از سوی سازمان‌های مربوطه انجام نشده است.

همانطور که گفته شد برخی از رشته‌های پیراپزشکی مثل مامایی، اتاق عمل، هوشبری، گفتاردرمانی و غیره.. مدتی در دانشگاه پردیس مورد پذیرش بدون کنکور قرار گرفتند، اما از آنجایی که موفقیت چندانی در جذب دانشجوی خارجی نداشتند، مجددا منهل شد.

بنابراین فعلا در کشور ایران پذیرش پزشکی بدون کنکور میسر نیست و تنها راه حل ممکن شرکت در آزمون سراسری است.

برای شرکت در آزمون پزشکی و همچنین رشته‌های پیراپزشکی باید در کنکور تجربی سال 1401 شرکت کنید.

ناگفته نماند که در بعضی از دانشگاه‌های پردیس در برخی از رشته‌هایی مثل

  • دامپزشکی
  • تجهیزات آزمایشگاه تشخیص پزشکی
  • تجهیزات فنی اتاق عمل

با در نظر گرفتن یک سری شرایط خاص مورد پذیرش قرار می‌دهند. که پذیرش پزشکی بدون کنکور شامل آن نمی‌شود.

ورود به رشته‌های پیراپزشکی بدون کنکور

برخی از دانش‌آموزان به دلیل علاقه زیادی که به پزشکی و رشته‌های مشابه پزشکی مثل پیراپزشکی دارند، تصمیم می‌گیرند به هر قیمتی که شده وارد این رشته‌ها شوند.

البته ناگفته نماند که همگی این رشته‌ها آینده‌دار، سازنده و مثبت هستند اما متاسفانه پذیرش در این رشته‌ها مخصوصا در پزشکی بدون کنکور ممکن نیست.

با توجه به ظرفیت‌های کم برای پذیرش پزشکی و بالا بودن تعداد علاقه‌مندان داوطلب به این رشته؛ قبولی نیاز به تلاش زیاد دارد که البته به دنبال طرح پیشنهادی برای بالا بردن بیست درصد ظرفیت پزشکی از سال 1401 این پیام نوید بخش خواهد بود که مسیر قبولی پزشکی کمی هموارتر گردد.

برای اطلاع بیشتر از این طرح جدید می‌توانید به مقاله‌ای از همین سایت دانشما تحت عنوان بیست درصد افزایش پذیرش رشته پزشکی مراجعه کنید و اطلاعات کامل را کسب کنید.

شرایط قبولی در رشته‌های پزشکی بدون کنکور در سال 1401

پزشکی بدون کنکور

همان طور که گفته شد، پذیرش پزشکی بدون کنکور در ایران امکان پذیر نیست اما برخی از رشته‌های پیراپزشکی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، برای پذیرش بدون کنکور دارای یک سری ضوابط خاص هستند که شامل موراد زیر است:

  • معدل داوطلب بالا 15 باشد
  • سن بیشتر از 25 نباشد
  • پسران مشکل سربازی نداشته باشد
  • اکثر رشته‌ها به صورت بومی گزینی است و اکثرا رشته ها در مناطق محروم ارائه می‌شوند
  • داوطلبان نظام جدید و همین طور نظام قدیم یعنی پیش دانشگاهی با دیپلم تجربی می‌توانند شرکت کنند.

پزشکی بدون کنکور با شرایط خاص

تاکنون پذیرش پزشکی بدون کنکور از سوی سازمان سنجش اعلام نشده است. اما با تغییراتی که در زمینه اجرای کنکور بعد از چند سال عملی شده است، ممکن است در طی سال‌های آینده این اتفاق بیفتد و شرایط جدیدی وضع شود، که بهتر است حتما سایت دانشما را برای پیگیری اخبار جدید دنبال کنید.

در ضمن برای پذیرش رشته های پرشکی و دندانپزشکی در سایر کشورها بدون آزمون با داشتن شرایط مورد نیاز قادر خواهید بود که در این رشته‌ها ادامه تحصیل دهید.

از آنجایی که پذیرش در کنکور پزشکی دغدغه بیشتر داوطلبان کنکور است، بهتر است با آگاهی کامل و درست دست به انتخاب رشته بزنید.

رای به این مطلب
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید