دانشگاه هنر تهران در جایگاه سوم مسابقات ده‌گانه خورشیدی 2022

دانشگاه هنر تهران

دانشگاه هنر تهران در جایگاه سوم مسابقات ده‌گانه خورشیدی 2022

دانشگاه هنر تهران در مسابقه ده‌گانه خورشیدی 2022 جایگاه سوم را در رشته طراحی ساختمان اداری کسب کرد. این مسابقه هر سال در رشته‌های مختلفی بین دانشجویان دانشگاه‌های مختلف رقابت می‌آفریند.

حوزه‌های رقابتی از شاخه طراحی تا صرفه‌جویی و بهینه سازی انرژی متنوع است. این مسابقه اولین بار در سال 2002 برگزار شد.

در این مقاله مختصر از سایت دانشما به کسب رتبه سوم دانشگاه هنر در این مسابقه می‌پردازیم که می‌تواند برای کسانی که علاقه‌مند به پذیرش در این دانشگاه را دارند، جالب توجه باشد.

دانشگاه هنر تهران و مسابقه ده‌گانه خورشیدی

مسابقه ده‌گانه خورشیدی نام یک مسابقه از نوع بین المللی است که در این مسابقه جذاب بیست تیم دانشگاهی شرکت می‌کنند. که باید در طراحی، ساخت و اجرای یک خانه مجهز، مقرون به صرفه و کاربردی با انرژی خورشیدی یکدیگر را به چالش بکشانند.

تیم برنده در واقع تیمی است که شرایط زیر را دارد:

  • قدرت خرید
  • جذب مصرف کننده
  • برتری در طراحی

که باید همراه با ایجاد انرژی بهینه فراهم باشد.

همان طور که گفته شد اولین مسابقه ده گانه خورشیدی در سال 2002 برگزار شد و ما بعد از آن هر دو سال یک بار به رقابت بین بیست دانشگاه راه یافته می‌پرداخت.

خوب است بدانید که شرکت در این مسابقه برای عموم کاملا رایگان است و نکته قابل توجه اینجاست که بازید کنندگان از این خانه می‌توانند، در خانه‌های مذکور گردش کنند، طراحی و ساخت آن را ببینند و ایده‌های لازم جهت مصرف بهینه و مناسب انرژی را به درستی فرا بگیرند.

خانه‌های تهیه شده در این مسابقه یک روش بسیار مناسب برای بازدید کنندگان است که آموزش می‌دهد چگونه در مصرف آب، برق و گاز خود صرفه جویی کنیم و سرمایه‌های طبیعی را برای آیندگان حفظ کنیم.

پیشنهاد برگزاری این مسابقه از سوی امریکا بود و اجرا و مدیریت آن توسط  آزمایشگاه NREL  یعنی آزمایشگاه انرژی تجدید پذیر ملی انجام شد.

اولین بار مسابقه ده گانه خورشیدی در خود ایالت متحده امریکا بود که از سر تا سر آن بین 14 دانشگاه رقابت انجام شد و برنده نهایی دانشگاه کلورادو شد.

در طول این سال‌ها دانشگاه‌های مختلف مثل دانشگاه فنی دارمشتات(از آلمان) و دانشگاه کلورادو به مدت دو الی سه بار جایزه نهایی را از آن خود کردند.

و امسال یعنی 2022 این مسابقه بین 55 تیم از 38 کشور مختلف دنیا با هم به رقابت پرداختند که دانشجویان معماری دانشگاه هنر توانستند جایگاه سوم را کسب کنند.

البته از سال 2018 دانشگاه‌های دیگر ایرانی مثل دانشگاه شیراز و دانشگاه شریف هم شرکت کردند و خود دانشگاه هنر جز این تیم‌ها بوده است اما در نهایت و تاکنون تنها دانشگاه هنر تهران توانسته است، جایگاه ویژه را کسب کند.

قابل ذکر است که طبق استنادهای موجود تیم های حاضر در این مسابقه حمایت مالی می‌شوند اما دانشگاه هنر تهران بدون هیچگونه حمایت مالی در این مسابقه شرکت کرده است.

دانشگاه هنر تهران و سابقه علمی

 

دانشگاه هنر تهران یکی از وسیع‌ترین و جامع‌ترین دانشگاه‌های ایران به لحاظ رشته‌های متنوع هنری است. دانشکده‌های موجود در دانشگاه هنر تهران شامل:

  • دانشکده سینما و تئاتر تهران
  • دانشکده هنرهای کاربردی ( طراحی صنعتی، طراحی پارچه و لباس، فرش و چاپ)
  • دانشکده معماری و شهرسازی( معماری، شهرسازی؛ معماری داخلی،برنامه ریزی شهری و منطقه‌ای، معماری و انرژِی و مدیریت پروژه)
  • دانشکده موسیقی( نوازندگی سازهای جهانی، نوازندگی سازهای ایرانی، موسیقی شناسی، آهنگسازی و موسیقی نظامی)
  • دانشکده حفاظت و مرمت

حضور دانشگاه هنر تهران در مسابقه ده‌گانه خورشیدی افتخاری بزرگ برای کشور ایران است که توانسته است بعد از چند سال و حضور پیاپی توانسته رتبه سوم را کسب کند و موجب سرفرازی کشور باشد.

دانشگاه هنر تهران در رشته‌های متنوع دارای مقالات متعددی است که در روزنامه و ژورنال‌های معتبر مطرح شده‌اند. با مراجعه به پایگاه سیویلیکا می‌توانید آن‌ها را مطالعه کنید. این مقالات بر اساس نمایه مرتب شده‌اند.

رای به این مطلب
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید