دانشگاه آزاد با مجله نانو ساختار در میان 21 ژورنال برتر دنیا

دانشگاه آزاد اسلامی

دانشگاه آزاد با مجله نانو ساختار در میان 21 ژورنال برتر دنیا

دانشگاه آزاد اسلامی در سال‌های اخیر با چاپ مقالات در نشریه‌های متنوع داخلی و خارجی توانسته است، رتبه‌های تک رقمی را در زمینه چاپ آثار علمی کسب کند.

یکی از موفقیت‌های اخیر دانشگاه آزاد در این زمینه  انتشار مجله نانو ساختار است که موجب شده است این دانشگاه در میان 21 ژورنال برتر دنیا قرار بگیرد.

در ادامه به مجله نانو ساختار از سایت دانشما به  دانشگاه آزاد و تاثیرش بر رتبه بندی این دانشگاه از نظر بالاترین ضریب اثر بخشی در بین مجلات ایرانی در سال 2020 می‌پردازیم.

دانشگاه آزاد اسلامی و گزارش تامسون رویترز

مجله نانو ساختار در رشته شیمی دانشگاه آزاد در واحد قدس موفق به کسب بالاترین ضریب اثر بخشی در بین دانشگاه‌های داخلی ایران شد.

این گزارش از سوی تامسون رویترز در سال 2021 منتشر شد. تامسون رویترز یک شرکت چند ملیتی از رسانه‌های گروهی است که در سال 2010 توانست جایگاه با ارزش‌ترین برند در کشور کانادا را از آن خود کند.

در واقع ریشه‌های شکل‌گیری تامسون رویترز به دهه سی میلادی باز می‌گردد یعنی در سال 1934 که هربرت تامسون شروع به فعالیت و راه‌اندازی روزنامه تیمینز دیلی پرس در کانادا کرد.

بعدها رویترز گروپ در سال 1951 در بریتانیا هم تاسیس شد و در حال حاضر سهام این شرکت در بازار بزرگ نیورک و بازار تورنتو به معامله‌های سنگین می‌رسد.

اکنون دفتر مرکزی تامسون روترز در اونتاریو کانادا واقع شده است و بالغ بر 60 هزار کارمند دارد، این تعداد کارمند در دفاتر متعدد تامسون رویترز در سراسر جهان مشغول به فعالیت هستند.

ارتقا مجله نانو ساختار از Q2  به Q1

دانشگاه آزاد و مجله نانو ساختار
دانشگاه آزاد و مجله نانو ساختار

مجله نانو ساختار در رشته شیمی از دانشگاه آزاد طبق رتبه بندی‌های اخیر علمی مثل تامسون رویترز که در بالا به تاریخچه‌ای مختصر از آن پرداختیم، از نظر اثر بخشی نشریات حوزه نانو در بین کشورهای جهان اسلام و البته خاورمیانه رتبه اول را کسب کرده است و در آسیا به رتبه چهارم و در دنیا به رتبه بیستم  نائل شده است.

در واقع اگر بخواهیم رتبه کیفی مجله نانو ساختار شیمی دانشگاه آزاد را از سال 2020 تا به الان برآورد کنیم از سطح Q2  به  Q1  ارتقا یافته است.

این موضوع می‌تواند نه تنها برای خود دانشگاه آزاد بلکه برای ارتقا علمی سطح دانشگاهی ایران موثر باشد تا بتواند جایگاه خود را از نظر علمی به سطوح برتر و بالاتر برساند.

اهداف مجله نانو ساختار دانشگاه آزاد

مجله نانو ساختار شیمی با برنامه‌ریزی و اهداف چاپ مقالات در حوزه شیمی علی الخصوص نانو شیمی پایه‌‌‌ریزی شده است. با توجه به تاثیر علم نانو در حوزه‌های مختلف پزشکی، شیمی، ژنتیک و غیره نیاز است که در این علم مطالعات و تحقیقات در خور توجه در داخل کشور انجام شود.

دستاوردهای مجله نانو ساختار شیمی دانشگاه آزاد واحد قدس به شرح زیر است:

  • از سال 2012 توسط یک ناشر بین المللی به نام springer منتشر می‌شود
  • در سال 2016 به عنوان نخستین مجله تخصصی ایران در زمینه نانو به لیست ISI وارد شد.
  • در سال 2019 نخستین ضریب اثر بخشی معادل IF = 4.077  را بدست آورد
  • در سال 2020 این ضریب هوشی به 6.391 افزایش یافت.

اولین مجله تخصصی علم نانو در کشور ایران می‌باشد. به موازات این ارتقا علمی موجب افزایش سطح علمی کشور ایران در جهان شده است.

قابل ذکر است که در مجله نانو ساختار شیمی مقالات متعدد شیمی از نویسندگان داخلی و خارجی به چاپ رسیده است که سی درصد آن از مقالات داخل و مابقی از سایر کشورهای دیگر می‌باشد که بررسی و چاپ شده‌اند.

همچنین نویسندگان از کشورهای مختلف مثلا انگلیس، آمریکا، برزیل، فرانسه، آلمان، اسپانیا و استرالیا مقالات معتبر علمی خود را در مجله نانو ساختار شیمی دانشگاه آزاد واحد قدس به چاپ رسانده‌اند.

یک آیین نامه جهت تشویق از سوی ستاد فناوری نانو در مجله JNSC  به نویسندگانی که در حوزه نانو مقالات جامع و کامل تهیه و چاپ کنند، مبلغ 25000000 ریال حمایت جهت دریافت خواهند کرد.

رای به این مطلب
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید