بیماری آب سیاه چشم با لنز هوشمند درمان شد

بیماری آب سیاه چشم با لنز هوشمند درمان شد

 

بیماری آب سیاه چشم به دلیل فشار داخل چشم به وجود می‌آید. متاسفانه این نوع بیماری چشمی خاموش است و ممکن است به مرور زمان بر دید چشم اثر بگذارد و منجر به کوری دائمی گردد.

اما خبر خوب این است که پژوهشگران چینی به کمک یک لنز هوشمند توانسته‌اند بیماری آب سیاه چشم را درمان کنند.

ادامه مقاله را از سایت دانشما حتما مطالعه کنید که توضیحات بیشتری در مورد این اختراع مهم بازگو می‌کند که می‌تواند جالب باشد.

بیماری آب سیاه چشم چیست

بهتر است قبل از آنکه با این لنز هوشمند برای درمان آب سیاه چشم آشنا شویم، بدانیم که دقیقا این نوع بیماری چگونه شکل می‌گیرد.

بیماری آب سیاه چشم به دلیل فشاری که در داخل چشم وارد می‌شود خود را نشان می‌دهد. اما این فشار از کجا می‌آید؟

مایعی به نام زلالیه از ناحیه‌ای بین عنبیه و قرنیه ترشح می‌شود که اگر به هر دلیلی این مسیر مسدود گردد، فشار داخل چشم بیشتر می‌شود و به مرور زمان به عصب‌های بینایی آسیب وارد می‌کند و همان طور که گفته شد اگر درمان به موقع انجام نشود می‌تواند موجب کوری دائمی گردد.

علل بیماری آب سیاه چشم

بیماری آب سیاه چشم

اینکه بتوانیم دلایل قطعی را در ایجاد این نوع بیماری کند و کاو کنیم، در حال حاضر میسر نیست، اما پزشکان برآورد کرده‌اند که برخی از عوامل ممکن برای این نوع  بیماری می‌تواند سن باشد، با افزایش سن عدسی داخل چشم کم‌کم بزرگتر می‌شود و به موازات آن انسداد مردمک اتفاق می‌افتد که زاویه تخلیه مایع زلالیه باریک‌تر و کوچک‌تر می‌شود.

همچنین نژاد آسیایی‌ها و اسکیموها نسبت به نژاد سفید پوست بیشتر مستعد این بیماری هستند. از طرفی بین آسیایی‌ها زنان بیشتر تحت خطر این بیماری می‌باشند اما در نژادهای امریکایی و اروپایی تهدید این بیماری برای زن و مرد مساوی است.

لنز هوشمند و درمان بیماری آب سیاه چشم

در بسیاری از مواقع پزشکان نوعی دارو را برای بیماران تجویز می‌کنند که می‌تواند تا حدی به کنترل مایع زلالیه کمک کند اما این روش درمانی نیاز به مراقبت، پیگیری و نظم دارد و در بسیاری از مواقع با کاهلی بیماران مواجه می‌شود که نتیجه کافی حاصل نمی‌شود.

پژوهشگران چینی به کمک نوعی لنز هوشمند توانسته‌اند دارو رسانی را به صورت خودکار انجام دهند. در واقع دیگر نیازی به رسیدگی خود بیمار نیست و حتی اگر فراموش کند و یا در اثر مشغله کاری نتواند به طور منظم دارو را مصرف کند، این لنز هوشمند به صورت خودکار دارو درمانی را انجام دهد.

ساختار لنز هوشمند

 

شاید جالب باشد و دوست داشته باشید بدانید که این لنز به چه صورتی طراحی شده است که می‌تواند، دارو رسانی را انجام دهد.

این لنز هوشمند برای درمان بیماری آب سیاه چشم به گونه‌ای طراحی شده است که قادر است میزان فشار چشم را در داخل چشم تشخیص دهد و به میزان همان فشار دارو را ارسال کند.

لنز هوشمند دارای 6 لایه است که بیرونی‌ترین قسمت آن از لایه مسی بسیار ریز است که با طراحی حلقوی ظریف در اطراف مردمک قرار گرفته است.

این لنز هوشمند به راحتی تغییر ناشی در اطراف قطر چشم را تشخیص می‌دهد و پیام را از طریق آنتی که در نزدیکی چشم قرار دارد، ارسال می‌کند و داده‌های ارسالی به رایانه مجاور انتقال داده می‌شود.

داخل لنز که در تماس با قرنیه چشم است، یک دارویی به نام بریمونیدین شروع به بارگیری می‌شود و زمانی که لنز سیگنال را به یارانه ارسال کرد، با دریافت پیام شروع به آزاد شدن می‌کند.

پژوهشگران چینی این آزمایش را ابتدا بر روی خرگوش‌های سالم انجام دادند و بعد از انجام مراحل مربوطه متوجه شدند که این لنز می‌تواند 40 درصد افزایش این بیماری را کاهش دهد.

این اختراع موثر می‌تواند زندگی میلیون‌ها نفر در جهان را نجات دهد. چرا که برآورد شده است سالانه نزدیک به 80 میلیون نفر در جهان به این بیماری مبتلا می‌شود که گاهی با نتاج درمانی موثر مواجه نمی‌شوند.

رای به این مطلب
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید