درمان آلزایمر و پارکینسون با هولوگرام‌ها چاپ سه بعدی

درمان بیماری آلزایمر و پارکینسون

درمان آلزایمر و پارکینسون با هولوگرام‌ها چاپ سه بعدی

درمان آلزایمر و پارکینسون در طول سال‌های اخیر بسیار مورد اهمیت قرار گرفته‌اند، با توجه به اینکه تاکنون درمانی قطعی برای این بیماری‌ها کشف نشده است و تنها با دارو کنترل شده‌اند. امروزه پزشکان و محققان به دنبال راهی جهت درمان به موقع هستند تا از پیشرفت‌های آن جلوگیری به عمل آورند.

نشانه‌های هر دو بیماری بسیار آرام و کند پیش می‌رود و به مرور زمان علائم بیماری شدت می‌یابند تا جایی که فرد به فراموشی مختل درگیر می‌شود و علائم غیرحرکتی در بیماری پارکینسون خود را نشان می‌دهند.

هر دو این بیماری تا حد زیادی آزار دهنده هستند، فردی که تا قبل از این فعالیت‌های روزانه  خود را بدون مشکلی انجام می‌داده است، اکنون برای یک فعالیت ساده مثل غذا خوردن، لباس شستن، راه رفتن با مشکل مواجه می‌شود.

با توجه به بیماری آلزایمر که  با زوال عقلی همراه است،  عملا انجام هر گونه فعالیتی ممنوع می‌شود و نیاز به مراقبت‌های 24 ساعته دارند.

اما درمان آلزایمر و پارکینسون با هولوگرام چاپ سه بعدی توسط پژوهشگران اسپانیایی انجام شده است که می‌تواند نه تنها خوشحال کننده بلکه شگفت آور در علم پزشکی باشد.

در ادامه از سایت دانشما به مختصری در مورد این نوع درمان با هولوگرام سه بعدی می‌پردازیم.

آلزایمر و پارکینسون چه نوع بیماری‌هایی هستند

بیماری آلزایمر یک بیماری عصبی است که با زوال عصبی خود را نشان می‌دهد.

از اولین نشانه‌های این بیماری از دست دادن حافظه کوتاه مدت است و به مرور بیماری پیشرفت پیدا می‌کند که خود را با نوسان‌های خلقی، عدم آگاهی از موقعیت،  مشکلات زبانی و تکلم و در نهایت عدم توانایی در انجام فعالیت‌های روزمره ساده بروز می‌دهد.

از طرفی بیماری پارکینسون هم به مانند آلزایمر با اختلال سیستم عصبی مرکزی آغاز می‌گردد که با نشانه‌های اندک و سپس پیشرفته به جلو می‌رود و در نهایت اختلالات حرکتی مثل حرکت آرام و کند را به دنبال خواهد داشت. این بیماری با افسردگی و اضطراب به اوج وخامت خود می‌رسد و در نهایت همان زوال عقل یا آلزایمر را به دنبال خواهد داشت.

درمان آلزایمر و پارکینسون از سوی پزشکان رد شده است و اذعان داشتند فعلا درمانی برای این دو بیماری موجود نیست و به اصطلاع لاعلاج هستند.

اما اخیر پژوهشگران اسپانیایی به کمک هولوگرام چاپ سه بعدی به درمان  آلزایمر و پارکینسون اقدام کرده‌اند که جای بسی شگفت است.

درمان آلزایمر و پارکنسون با هولوگرام چاپ سه بعدی

درمان بیماری آلزایمر و پارکینسون
درمان بیماری آلزایمر و پارکینسون یا هولوگرام سه بعدی

دانشگاه فنی والنسیا UPV  و همچنین موسسه ملی تحقیقات اسپانیا CSIC  شرایطی را برای باز کردن سد خونی مغز به صورت انتخابی با ایجاد تمرکز بالا فراهم آورده‌اند و با تجویز داروهای موثر برای پیشگیری از تخریب سیستم عصبی مرکزی اقدامات اساسی را انجام داده‌اند.

در این پژوهش از پرتوهای فراصوت استفاده شده است که این پرتوها فراصوت دارای ظرفیت بسیار بالایی می‌باشند و دارای تاثیرات درمانی دقیق و غیر تهاجمی هستند و همین موضوع اهمیت آن‌ها را در علم پزشکی مورد توجه قرار داده است.

برای همین پرتوهای فراصوت قابلیت بالایی در درمان بیماری آلزایمر و پارکینسون دارند که عامل اصلی آن‌ها تخریب سلولی است و پرتوهای فراصوت برای درمان بیماری‌های عصبی گزینه قابل توجهی هستند.

اما استفاده از پرتوهای فراصوت بر انحراف و ضعیف شدن جمجه اثرت پیچیده می‌گذارد.

ولی با کمک هولوگرام آکوستیک که توسط این گروه پژوهشی انجام شد، شرایط باز شدن سد خونی مغز با کنترل موثرتری فراهم می‌شود.

از همه مهمتر اگر انحرافاتی در جمجمه صورت بگیرد؛ بهتر کنترل می‌شوند و جای نگرانی یا  نقصی وجود نخواهد داشت.

یکی از پژوهشگران این پروزه اذعان داشت که با کمک هولوگرام‌ها می‌توان پرتوهای مذکور را به صورت مساوی در دو طرف مغز تاباند و درمان را موثرتر دنبال کرد.

نحوه کارکرد هولوگرام با چاپ‌گر سه بعدی

برای درمان بیماری آلزایمر و پارکینسون هولوگرام چاپ سه بعدی متناسب با هر فردی ساخته می‌شود.

به دنبال آن مبدل فراصوت که به شکل یک اسپیکر می‌باشد، تقریبا با کمک نیم میلیون نوسان در ثانیه می‌لرزد.  هولوگرام مربوطه در قسمت جلوی آن قرار دارد که امواج از آن عبور می‌کنند.

همزمان با آن مخروطی که پر از آب است با جمجه در تماس قرار می‌گیرد، تا موج قبل از آنکه به مغز ارسال شود، از طریق آن انتشار یابد.

در مرحله بعدش موج به مغز می‌رسد و از آن عبور می‌کنو  سپس در ناحیه‌ای از مغز متمرکز می‌شود که هدف اصلی درمان در آن بخش است.

سپس میکروحباب‌های انتشار یافته وارد جریان خون می‌شوند و وقتی این میکر حباب‌ها از مویرگ‌ها عبور می‌کنند، ارتعاش آغاز می‌گردد.

با این ارتعاشات سد بافت اپتیکال از سد خونی مغز تسلیم می‌شود و با ایجاد شکاف‌های کوچک دارو از آن عبور می‌کند و سیستم عصبی مرکزی از تخریب پیش رو در امان می‌ماند.

بنابراین درمان بیماری آلزایمر و پارکینسون با این هولوگرام چاپ سه بعدی روندی مهم و پیشرفت را در علم پزشکی برای بیماران ناعلاج خبر می‌دهد.

رای به این مطلب
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید