دستیابی ایران به فناوری تولید باتری‌های فلز هوا توسط شرکتی دانش بنیان

دانش بنیان

دستیابی ایران به فناوری تولید باتری‌های فلز هوا توسط شرکتی دانش بنیان

نسل جدیدی از باتری‌های فلز هوا توسط یک شرکت توسعه تولید خلاق و فناور (نواسی) در مسیر توسعه قرار گرفت تا ایران نیز به جمع کشور‌های دارای فناوری صاحب این محصول اضافه شود.

شرکت نواسی در یک تلاش هدفمند و طاقت فرسا با اتکا به تلاش، دانش و استعداد جوانان ایرانی توانسته ظرف مدت ۲ سال، به تکنولوژی ساخت این باطری های (High Tech) دسترسی پیدا کند!

این محصول را که از لحاظ تکنولوژی همتراز پروژه های فعلی شرکت بزرگ دنیا و حتی در برخی موارد جلوتر از آنهاست، سانیوا نامیدند.

“سجاد مهرابی” مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با بیان این‌که نسل جدید باتری‌ها با فناوری فلز هوا، محصولی پیچیده و پیشرفته است، گفت: یکی از شاخص‌های کلیدی باتری‌های فلز هوا، مداومت انرژی است، از سوی دیگر این نوع باتری‌ها انرژی زیادی نیز تولید می‌کنند، بنابراین در وسایلی به کار گرفته می‌شوند که به انرژی زیاد و مداوم نیاز است.

وی با اشاره به تولیدات انواع مواد اولیه باطری توسط بخش‌های دولتی و خصولتی در کشور، شرایط رقابت در مسیر تجاری‌سازی محصول خود را پرچالش توصیف کرد و گفت: مسئولان با حمایت از این محصول ایران ساخت، امکان رقابت بخش خصوصی با محصولات مشابه دولتی و خصولتی را برای محصولات تولید داخل فراهم می‌کنند.

 

افزایش تقاضای انرژی و نیاز به استفاده از باتری‌های نسل جدید

میزان مصرف انرژی یا میزان تقاضای آن در سال‌های آینده افزایش پیدا می‌کند و این موضوع به‌تمامی تجهیزات مربوط می‌شود، باتری‌های حال حاضر یک انرژی مخصوص و چگالی انرژی مشخصی دارند اما برای افزایش میزان انرژی بدون محدودیت حجم و وزن باید به سمت باتری‌های نسل پیشرفته حرکت کرد.

باتری‌های فلز هوا کاربرد‌های بسیار گسترده‌ای در صنایع مختلف دارند. این باتری‌ها در دنیا به مرحله تجاری‌سازی نرسیده‌اند و در حال حاضر تنها موردی که از این محصول به دلیل مداومت انرژی، نبود خطرات جانبی، قیمت تمام شده پایین و یک‌بارمصرف بودن استفاده می‌شود در سمعک است.

طیف استفاده گسترده در صنایع مختلف برای تولید انرژی بیشتر

تأمین انرژی در دکل‌های مخابراتی و صنایع مختلف، جایگزین مناسب سیستم‌های UPS، به‌عنوان باتری در وسایل نقلیه الکتریکی، سیستم روشنایی اضطراری، تفریحات زیرآبی، تجهیزات پزشکی و نظامی برخی بخش‌هایی هستند که این باتری کاربرد دارد.

باتری فلز هوا مزیت‌های زیادی ازجمله توان تولید انرژی بیشتر تا 5 برابر نسبت به باتری‌های لیتیومی و تا 40 برابر نسبت به باتری‌های سرب اسیدی، ایمنی بالا، مخرب نبودن برای محیط‌زیست، شارژ شدن سریع و قابلیت انعطاف در طراحی را دارد.

در ساخت این باتری‌ها از اسید‌ها استفاده نمی‌شود و این موضوع هم جزء دیگر مزیت‌های آن محسوب می‌شود، همچنین بخشی از باتری به بیرون از فضای سلول منتقل شده و این موضوع باعث می‌شود تا محدودیتی در کاتد باتری‌های فلز هوا به وجود نیاید.

اجزایی که برای ساخت این باتری به کار ‌می‌روند به‌تنهایی می‌توانند دانش‌بنیان باشند و به‌عنوان یک محصول جدا به فروش برسند. این شرکت اجزای باتری فلز هوا از قبیل انواع نانو ذرات‌رسانای کربنی، کاتالیست منگنز و غشا‌های مختلف عبور گاز را با کیفیت بسیار بالا می‌سازد.

همه باتری‌ها برای اینکه بتوانند عملکرد بهتری داشته باشند باید از کاتالیست استفاده کنند. کاتالیست منگنز نه‌تنها در باتری‌سازی بلکه در کشاورزی، تصفیه آب، رنگ‌سازی و صنایع مختلف دیگر کاربرد دارد، سالیانه در حوزه باتری از این ماده 500 هزار تن مصرف می‌شود و تولید این ماده، می‌تواند در کنار تحول بزرگ، صرفه‌جویی ارزی بسیار بالایی به همراه داشته باشد.

باتری‌های فلز هوا یا به‌طور کلی پیل‌های سوختی که فرایند گازی در آن انجام می‌شود نیازمند یک غشا هستند، بیش از 40 پارامتر در کیفیت این غشا مؤثر هستند و ساخت آنها بسیار پیچیده است.

در حال حاضر در این شرکت 14 نفر به‌صورت مستقیم و 30 نفر به‌صورت غیرمستقیم مشغول به کار هستند اما به‌غیر از ساخت خود باتری، تولید اجزای آن نیز باعث ایجاد اشتغال زیادی می‌شود و این شرکت در نظر دارد تا اواخر امسال برای حدود 100 نفر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغال ایجاد کند.

 

 

رای به این مطلب
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید