آزمون‌های سازمان سنجش الکترونیکی می شوند

آزمون الکترونیکی سنجش

آزمون‌های سازمان سنجش الکترونیکی می شوند

رئیس سازمان سنجش:
سازمان سنجش ۱۸ آزمون کشوری و با احتساب آزمون‌های بین المللی سالانه ۱۵۰ آزمون برگزار می کند.

قدم های اساسی برای الکترونیکی شدن آزمون ها برداشته شده است؛ اکنون تمامی فعالیت های سازمان سنجش الکترونیکی شده است و فقط برگزاری الکترونیکی آزمون باقی مانده است.

به دنبال آن هستیم که آزمون ها را از طریق موبایل و کامپیوتر برگزار کنیم.

 

نگرانی داوطلبان از آزمون های الکترونیک

با تکثیر و تکرار آزمون، داوطلب اگر یک آزمون را خراب کرد، می‌‎تواند در آزمون بعدی که با فاصله زمانی کمی نسبت به قبلی برگزار می‌شود، شرکت کند و همین تکرار و فرصت دوباره، نگرانی داوطلب را برطرف می‌کند.

«عبدالرسول پورعباس» رئیس سازمان سنجش آموزش کشور درباره الکترونیک شدن کنکور سراسری و وضعیت رشته‌هایی که آزمون آنها شامل بخش‌های تشریحی است، توضیح داد: برای آزمون رشته‌هایی که دارای چنین شرایطی باشند، ما علاوه بر بخش سوالات هوشمند غیرتشریحی، بخش دیگری برای سوالات تشریحی این داوطلبان در همان مکانیسم هوشمند طراحی می‌کنیم که داوطلبان می‌توانند بدون مشکل سوالات این بخش را هم پاسخ بدهند.

وی ادامه داد: نمونه این کار را من در آزمون‌های سازمان فنی و حرفه ای اجرا کردم، به طور مثال داوطلبی که می‌خواهد نشان دهد که توانایی کار با دستگاه جوش را دارد، بخشی از آزمونش را با شبیه سازی انجام می‌دهد. بنابراین داوطلبان نگران این بخش‎های تشریحی آزمون نباشد، چراکه ما برای این شرایط هم تمهیداتی داریم.

رئیس سازمان سنجش آموزش درباره اضطراب ناشی از تحولات پی در پی در آزمون‌های سراسری و سردرگمی داوطلبان گفت: تکرار آزمون آنقدر زیاد می‌شود که داوطلبان خیلی زود با همه شرایط آن آشنا می‌شوند. امسال و سال بعد که شرایط کنکور سراسری تقریبا تجربه شده و مشابه قبل است. در آزمون‌های سال‌های آتی هم با تکثیر و تکرار آزمون، داوطلب اگر یک آزمون را خراب کرد، می‌‎تواند در آزمون بعدی که با فاصله زمانی کمی نسبت به قبلی برگزار می‌شود، شرکت کند و همین تکرار و فرصت دوباره، نگرانی داوطلب را برطرف می‌کند.

او در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا از نظر زیرساخت‌ها همه استان‌ها و شهرستان‌های کشور این امکان را دارند که با رعایت عدالت آموزشی خدمات آزمون الکترونیک را برگزار کنند، توضیح داد:‌ امروز در دور دست‌ترین روستاها هم گوشی‌های تلفن همراه هوشمند وجود دارد. از طرفی بحث عدالت اجتماعی یک مفهوم نسبی است.

در همین راستا برای آموزش و پرورش در جایی که وضعیت کپری دارد، منطقه سه را در نظر گرفته‌اند و در مقابل آن بچه‌های تهران را جزو منطقه یک قرار داده‌ایم پس هر داوطلبی براساس امکانات خودش سنجیده می‌شود و جای نگرانی در مورد رعایت عدالت آموزشی در آزمون هوشمند سراسری وجود ندارد.

آزمون الکترونیکی چیست؟

آزمون الکترونیکی شامل آزمون هایی است که در آنها با استفاده از دستگاه های الکترونیکی، فعالیت ها، پاسخ ها، نمره ها و بازخوردهای لازم فراگیران، طراحی، ارائه ، ذخیره و گزارش می شود. همچنین می تواند در چندین قالب مختلف مانند اسناد متنی، قالب های چند رسانه ای مثل صدا، تصویر، ویدئو، یا در قالب شبیه سازی های پیچیده و بازیها ارائه شود.

آزمون الکترونیکی می تواند به شکل فردی و گروهی و در تعداد اندک یا در مقیاس جمعیتی بزرگ به صورت همزمان یا غیر هم زمان برگزار شود. از روش های مختلف که در آزمون الکترونیکی برای ارزیابی وجود دارند می توان به سؤال های چند گزینه ای، پاسخ های صحیح غلط، پر کردن جای خالی، مرتب کردن یا جور کردن سؤال ها اشاره کرد.

 

رای به این مطلب
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید