ترمیم معدل برای ورود به رشته های بدون کنکور

ترمیم معدل برای ورود به رشته های بدون کنکور

ترمیم معدل برای ورود به رشته های بدون کنکور

تغییر معدل، موضوعی است که به ویژه در چند وقت اخیر به دلیل شایعه تغییرات کنکور سراسری ، بیش از گذشته بر سر زبان داوطلبان کنکور افتاده است.

دلیل این امر را هم می توان تاثیر معدل امتحانات نهایی دانش آموزان عنوان کرد، که تاثیر بسیاری بر ورود آنها به دانشگاه دارد. در حال حاضر تاثیر مثبت معدل لحاظ می شود و برای کسانی که کنکور نداده و می خواهند مستقیما به وسیله رشته های بدون کنکور وارد دانشگاه شوند نیز معدل به طور کامل موثر است.

همچنین برای افرادی که معدل خوبی ندارند، هر دو این شرایط ضرر محسوب می شود؛ به همین دلیل وزارت آموزش و پرورش امکان ترمیم معدل برای افراد واجد شرایط به وجود آورده است.

در ادامه مطلب با مرکز مشاوره دانشما همراه باشید تا به آموزش نحوه ترمیم معدل برای ورود به رشته های بدون کنکور بپردازیم.

moshavereh

طرح ترمیم معدل دیپلم

بحث افزایش معدل دیپلم، یکی از موضوع های چالش برانگیز به خصوص برای افرادی که معدل کمی دارند و همواره برای بهبود آن می‌خواهند تلاش کنند و با توجه به شرایط کنونی، معدل می تواند تاثیر به‌سزایی در  موفقیت داشته باشد.

ترمیم معدل دیپلم در واقع طرحی است برای افزایش معدل امتحانات نهایی که برای کسانی که می خواهند به وسیله رشته های بدون کنکور و معدل خود وارد دانشگاه شوند، مفید واقع می شود.

ترمیم معدل برای داوطلبان نظام قدیم و جدید با یکدیگر تفاوت داشته و هرکدام شرایط خاص خود را دارند.

با شرکت در طرح ترمیم معدل، داوطلب هیچ ضرری نخواهد کرد؛ زیرا اگر در امتحان ترمیم معدل، نمره ی بالاتری را کسب نکرده و نمره شما از بار اول هم کمتر بشود خوشبختانه سازمان سنجش نمره بالاتر را برای شما لحاظ می کند.

در شرح ترمیم معدل دیپلم نظام جدید و سوابق تحصیلی هر فردی بخواهد درس یا دروسی را دوباره امتحان دهد و نمره خود را بالا ببرد، می تواند درخواست خود را مبنی بر شرکت مجدد در آزمون‌های نهایی مطرح نماید.

نکته‌ای که باید به آن توجه شود، این است که ترمیم معدل در کارنامه کتبی لحاظ نمی‌شود و از طریق آموزش و پرورش به‌صورت سیستماتیک برای سازمان سنجش جهت تاثیر در کنکور ارسال خواهد شد.

نکته دیگری هم که باید به آن توجه شود، این است، در صورتیکه شما در آزمون طرح ترمیم معدل کتبی دیپلم ثبت نام کنید و نمره کم‌تری نسبت به نمره اولیه خود کسب کنید، برای شما نمره قبلی یعنی نمره بهتر لحاظ می‌شود.

اما یکی از سوالات رایج درباره محدودیت ترمیم معدل است؛ افرادی که قصد شرکت در ترمیم معدل برای نظام قدیم را دارند، در صورتیکه دیپلم خود را بعد سال ۸۴ و مدرک پیش‌دانشگاهی خود را بعد از سال ۹۱ دریافت کرده‌اند، مجاز به شرکت در طرح ترمیم معدل هستند.

 

آیا ترمیم معدل در معدل دیپلم تاثیر دارد؟

این پرسش یکی از سوالات متداول در رابطه با ترمیم معدل است، که ذهن بسیاری از دانش آموزان و داوطلبان را به خود درگیر کرده است.

در رابطه با موضوع تاثیر این طرح در معدل دیپلم، باید به این نکته اشاره کرد که نمراتی که دانش آموزان در طرح ترمیم معدل نهایی کسب می کنند، هیچ گونه تاثیری در معدل دیپلم آن‌ها نداشته و فقط در اعمال سوابق تحصیلی در آزمون کنکورهای سراسری تاثیر دارد.

نحوه ترمیم معدل نظام قدیم

آن دسته از افرادی که مدرک دیپلم خود را در نظام آموزشی قدیم به دست آورده اند هم مانند دانش آموزان فارغ‌التحصیل نظام جدید، می توانند به صورت مجدد در امتحانات نهایی شرکت نموده و نسبت به ترمیم معدل خود اقدام نمایند.

البته این گروه شامل کسانی هستند که مدرک خود را از سال ۸۴ به بعد دریافت نموده اند و فارغ‌التحصیلان قبل از این سال مشمول سوابق تحصیلی نمی شوند.

از طرف دیگر، آن دسته از داوطلبان نظام قدیم که از سال ۹۱ به بعد فارغ‌التحصیل شده‌اند، دوره پیش دانشگاهی را هم پشت سر گذاشته اند.

با توجه به این که دوره پیش دانشگاهی هم دارای امتحانات نهایی بوده است، داوطلبان می توانند ترمیم معدل پیش دانشگاهی در کنکور ۱۴۰۱ را هم انجام دهند.

بنابراین برای بهبود معدل دیپلم یا پیش دانشگاهی باید به صورت جداگانه اقدام نموده و ثبت نام را انجام داد.

کارنامه

ثبت نام ترمیم معدل کنکور

ثبت نام متقاضیان ترمیم سوابق تحصیلی به صورت داوطلب آزاد و مطابق دستورالعمل ثبت نام داوطلبان آزاد، صرفا در مدارس بزرگسالان دولتی انجام خواهد گرفت.

در مناطقی که واحد آموزشی بزرگسالان دولتی دایر نیست، ثبت نام آنان در یکی از واحدهای آموزشی روزانه که اداره آموزش و پرورش محل تعیین می‌کند، به تفکیک جنسیت انجام خواهد گرفت.

شرایط و نوع مدرسه از جمله تیزهوشان یا نمونه دولتی بودن نیز تاثیری در گزینش و ترمیم معدل ندارد و شرایط شرکت در آزمون ترمیم سوابق تحصیلی برای همه متقاضیان یکسان است.

برای مشاهده نزدیکترین مدارس بزرگسالان منطقه اتان، به آموزش و پرورش منطقه خود مراجعه کنید.

از آنجایی که تاثیر معدل در نتیجه کنکور افزایش یافته و هم چنین شرط اصلی برای ورود به رشته های بدون کنکور معدل بالا است، داوطلبان زیادی به دنبال روش انجام ترمیم معدل هستند.

 

شرایط ترمیم معدل کنکور 1401 – 1402

ثبت نام در آزمون ترمیم معدل، شرایط خاصی را دارد و فقط داوطلبانی که این شرایط را دارا هستند می توانند در آن ثبت نام کنند.

شرایط شرکت در آزمون ترمیم معدل سال ۱۴۰۱ شامل موارد زیر است:

داوطلبان کنکور که از سال ۱۳۸۴ به بعد دیپلم خود را در یکی از رشته های تجربی، ریاضی و انسانی دریافت کرده‌اند.

فارغ‌التحصیلان نظام قدیم که مدرک پیش دانشگاهی خود را از سال ۱۳۹۱ به بعد دریافت کرده‌اند.

افرادی که دیپلم خود را در نظام آموزشی جدید از سال ۱۳۹۸ به بعد دریافت نموده‌اند.

داوطلبان فقط یکبار می توانند در امتحانات نهایی برای ترمیم معدل شرکت نمایند.

در صورتی که نمره شما در آزمون ترمیم معدل، کمتر از نمره اولیه بشود، همان نمره بیشتر را برایتان لحاظ می کنند.

هیچ محدودیتی از نظر تعداد درس برای شرکت در آزمون ترمیم معدل وجود ندارد و شما می توانید هر تعداد درس را انتخاب کنید.

 

 

هزینه ترمیم معدل کنکور ۱۴۰۱

شرکت مجدد در امتحانات نهایی رایگان نیست و باید هزینه لازم آن را بپردازید. هزینه شرکت در این آزمون به دو مورد ثابت و متغیر تقسیم می شود.

هزینه ثابت، هزینه ای است که داوطلب برای ثبت نام باید پرداخت کند و مبلغ ۵۰ هزار تومان است و هزینه متغیر که همانطور که از نامش پیدا است با توجه به تعداد درس تغییر می کند.

هزینه امتحان هر درس ۲۰ هزار تومان است و بسته به تعداد درسی که می خواهید امتحان بدهید، با ۵۰ هزار تومان هزینه ثابت جمع شده و هزینه کلی ثبت نام آزمون ترمیم معدل را شکل می دهند.

لیست مدارک لازم برای ترمیم معدل کنکور ۱۴۰۱

همانطور که اشاره کردیم، امکان ترمیم معدل فقط برای دانش آموزانی وجود دارد که مدرک خود را از سال ۸۴ به بعد دریافت نموده اند. به علاوه شما تنها می توانید برای دروس سال سوم و یا همان سال دوازدهم اقدام کنید. نمرات سال پیش دانشگاهی قابل ارتقا نیست.

 

moshavereh

به علاوه همه دانش آموزان لازم است در زمان ترمیم معدل، هزینه ای را به آموزش و پرورش نیز بپردازند. میزان هزینه نیز بر اساس تعداد دروس و تعداد واحد های درسی و هم چنین نوع دروس تعیین خواهد شد.

اگر درسی تعداد واحدهای بیشتری داشته باشد، هزینه بیشتر و اگر تعداد واحدهای کمتری داشته باشد، هزینه کمتر دریافت خواهد شد.

 

5/5 - (2 امتیاز)
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید