حضور ۶۲ دانشگاه ایرانی در میان برترین های آسیا

حضور ۶۲ دانشگاه ایرانی در میان برترین های آسیا

پایگاه رتبه بندی تایمز یکی از معتبرترین نظام‌های رتبه بندی در سطح بین المللی است که در ۲۰۱۳ میلادی برای اولین بار رتبه بندی دانشگاه‌های آسیایی را در کنار رتبه بندی‌های بین المللی خود انجام داد.

در گزارش اخیر رتبه بندی دانشگاه‌های آسیایی سال ۲۰۲۲ تعداد ۶۲ دانشگاه از ایران حضور داشته اند که ۶ دانشگاه کشور در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر آسیا قرار گرفته اند. در سال ۲۰۲۱ تعداد ۷ دانشگاه و در سال ۲۰۲۰ تعداد ۵ دانشگاه ایرانی در جمع ۱۰۰ دانشگاه برتر قرار داشتند.

رییس ISC گفت: در رتبه بندی تایمز 2022، دانشگاه های علوم پزشکی مازندران، علوم پزشکی ارومیه، آزاد اسلامی نجف آباد، علوم بهزیستی و توانبخشی، علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، علوم پزشکی زنجان، خلیج فارس، علوم پزشکی کاشان، دامغان، صنعتی سهند، علوم پزشکی سمنان و مراغه برای اولین بار در این رتبه بندی حضور یافته اند.

بهترین رتبه ایران در سال 2022، بازه رتبه ­ای 400-351 است، این در حالی است که  بهترین رتبه ایران در  سال گذشته بازه 350-301 بوده است.

دهقانی افزود: دانشگاه های صنعتی نوشیروانی، علوم پزشکی کردستان و دانشگاه علوم پزشکی مازندران با قرار گرفتن در بازه رتبه ای 400-351 به عنوان دانشگاه های اول ایران در این رتبه بندی معرفی شده اند که در بین این دانشگاه­ ها، دانشگاه علوم پزشکی مازندران اولین حضور خود در این رتبه بندی را تجربه می­کند.

رتبه دانشگاه ­های ایران در جدول زیر نشان داده شده است. لازم به ذکر است که دانشگاه هایی که رتبه بندی آنها در بازه یکسان هستند همگی هم رتبه بوده و ترتیب اسامی ذکر شده در این گزارش مطابق با سامانه رتبه بندی تایمز و بر اساس حروف الفبا (به لاتین) است. دانشگاه هایی که با علامت * نشان داده شده اند دانشگاه هایی هستند که برای اولین بار در این رتبه بندی حضور پیدا کرده اند.

روش شناسی رتبه بندی تایمز

رییس ISC در ادامه گفت: پایگاه رتبه بندی تایمز یکی از نظام های معتبر بین المللی است که از سال 2004 مراکز آموزش عالی را در سرتاسر جهان مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار داده است. این رتبه بندی از 13 شاخص به شرح جدول زیر در قالب 5 معیار کلی آموزش با وزن 30 درصد، پژوهش با وزن 30 درصد، استنادات با وزن 30 درصد، وجهه بین المللی با وزن 7.5 درصد و ارتباط با صنعت با وزن 2.5 درصد بهره گرفته است.

رتبه بندی تایمز 2022 اعلام شد

دهقانی در پایان گفت: محاسبات رتبه بندی تایمز توسط شرکت خدمات حرفه ای پرایس واتر هاوس کوپرز (PWC) انجام شده است. محاسبات شاخص ها و نمرات توسط 3 منبع اطلاعاتی صورت گرفته است که این منابع عبارت هستند از:

  1. داده های ارسالی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی که به صورت خود اظهاری جمع آوری می گردند.
  2. داده های حاصل از نظرسنجی شهرت توسط متخصصین آموزش عالی
  3. اطلاعات تولیدات علمی موسسات آموزش عالی نمایه شده در پایگاه استنادی اسکوپوس
رای به این مطلب
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید