افزایش ظرفیت دانشجویان دندانپزشکی از امسال اجرایی می‌شود

افزایش ظرفیت دانشجویان دندانپزشکی از امسال اجرایی می‌شود

افزایش ظرفیت دانشجویان دندانپزشکی از امسال اجرایی می‌شود

به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی،  منصور کبگانیان دبیر ستاد نقشه جامع علمی کشور در حاشیه جلسه شورای راهبری نقشه جامع علمی کشور اظهار داشت:  مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره افزایش ظرفیت پزشکی نهایی شد و هم اکنون این موضوع اجرایی شده است ولی ظرفیت رشته‌های دندانپزشکی به جلسه امروز موکول شده بود.

دبیر ستاد نقشه جامع علمی کشور ادامه داد: براساس وضع موجود سرانه دندانپزشکی، به ازای هر 100 هزار نفر 35 نفر دندانپزشک وجود دارد؛ در صورتی که در حداقل مطلوب باید 70 نفر دندانپزشک برای 100 هزار نفر وجود داشته باشد به فرض اینکه توزیع دندانپزشک مناسب باشد، که اینطور نیست و اوضاع مناطق محروم از کلانشهرها بدتر است.

وی گفت: در مقایسه با سایر کشورها نظیر کشورهای گروه 20 در اواخر جدول قرار داریم در میان کشورهای منطقه جز 5 کشور آخر هستیم و این در شأن جمهوری اسلامی نیست. البته معیار ما مقایسه با کشورهای دیگر نیست ولی هم‌اکنون تعداد زیادی از استان‌ها در وضعیت قرمز و بدی قرار دارند و این هشداری است که عزیزان وزارت بهداشت باید برای آن چاره اندیشی کنند، یکی از فکر‌ها و راه حل‌ها همین تصمیم امروز است باید گام به گام این مشکل را به کمک مسئولان وزارت بهداشت حل کنیم.

دبیر ستاد نقشه جامع علمی کشور اضافه کرد: آمارها نشان می‌دهد که از سن چهل سالگی به بعد میزان پوسیدگی دندان افزایش می‌یابد به همین دلیل به پزشک بیشتری نیاز داریم چرا که کشور ما رو به پیری است و اخیراً موضوع جوانی جمعیت در مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شده است.

کبگانیان گفت: تا سال 88 شاهد رشد پذیرش در رشته‌های دندانپزشکی بودیم ولی این افزایش ظرفیت متوقف شد و از سال 95 به شدت کاهش یافت. این امر سبب شده که بسیاری از دانش آموزان نخبه برای تحصیل در رشته‌های دندانپزشکی به کشورهای همسایه مراجعه کنند که البته آموزش در آنها کیفیت خوبی ندارد.

وی افزود: برای افزایش ظرفیت رشته های دندانپزشکی باید نسبت استاد به دانشجو نیز در نظر گرفته شود، خوشبختانه در جلسه عنوان شد که استاندارد وزارت بهداشت نسبت استاد به دانشجو یک به 10 است، وضع موجود نشان می‌دهد که نسبت استاد به دانشجو 1 به 5 است به همین دلیل می‌توان افزایش ظرفیت رشته‌های دندانپزشکی را در دستور کار قرار داد.

دبیر ستاد نقشه جامع علمی کشور بیان کرد: در حال حاضر ظرفیت رشته‌های دندانپزشکی یک هزار و هفتصد و پنجاه هزار نفر است البته بحث پیشگیری و سلامت دهان و دندان از مواردی هستند که مورد تاکید قرار گرفت، ما می‌دانیم که اقدامات پیشگیرانه در ده سال آینده خود را نشان می‌دهد. اما مطمئن هستیم که اگر دولت در زمینه پیشگیری به صورت انقلابی عمل کند ظرف مدت کوتاهی نتایج مناسبی به دست خواهد آمد.

وی اعلام کرد: بر اساس مصوبه امروز که به اتفاق آرا تصویب شد برای افزایش ظرفیت پزشکی باید براساس بومی گزینی و مناطق محروم صورت گیرد. در سالجاری ظرفیت دندانپزشکی به میزان 10 درصد افزایش پیدا می‌کند، چون مسئولان وزارت بهداشت عنوان می‌کنند که زمان کمی دارند به همین دلیل افزایش ظرفیت امسال 10 درصدی خواهد بود.

وی ادامه داد: در سال 1402 ظرفیت دندانپزشکی 20 درصد افزایش پیدا می‌کند و در سال‌های 1403 و 1404 به میزان 30 درصد افزایش ظرفیت خواهیم داشت در سال 1404 این افزایش ظرفیت متوقف می‌شود و بازنگری‌های لازم صورت می گیرد و در صورت نیاز تصمیمات جدید اتخاذ خواهد شد.

دبیر ستاد نقشه جامع علمی کشور درباره موافقت وزارت بهداشت با این مصوبه گفت: وزیر بهداشت در ستاد نقشه جامع علمی کشور حق رای دارد اما امروز حضور نداشت و معاون ایشان حضور داشت و تمامی اعداد با هماهنگی وزارت بهداشت نهایی شده است هرچند که اعضای ستاد نقشه اعداد بالاتری را مد نظر داشتند. تصریح معاون آموزشی وزارت بهداشت این بود که کمبود دندانپزشکی را پذیرفته‌اند و لازم است که اقدامی صورت گیرد اما امکاناتی نیاز است که باید فراهم شود خوشبختانه مسئولان سازمان برنامه و بودجه در جلسه امروز حضور داشتند و راهکارهای اجرایی را در این زمینه ارائه دادند.

رای به این مطلب
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید